O nawozach sztucznych słów kilka

O nawozach sztucznych słów kilka

19 lipca 2018 Wyłącz przez redakcja

Nawozy sztuczne są dzisiaj bardzo popularnym rodzajem nawozów stosowanych w rolnictwie. Zadaniem nawozów sztucznych jest uzupełnienie niedoboru składników pokarmowych, które są niezbędne do wzrostu roślin. Dzięki szerokiemu wykorzystaniu nawozów sztucznych we współczesnym rolnictwie możliwe stało się zwiększenie produkcji rolnej.

Najczęściej wykorzystywane nawozy sztuczne

Rolnicy mają dzisiaj do wyboru szeroki wybór nawozów sztucznych. Wśród nich wyróżnia się nawozy jednoskładnikowe oraz wieloskładnikowe. Więcej o nawozach sztucznych można przeczytać w naszym artykule „Nawozy dla rolnictwa”. Najbardziej popularne składniki w nawozach sztucznych to: azot, potas, fosfor, magnez, wapń. Stosując nawozy sztuczne nie tylko uzupełnia się składniki pokarmowe chroniąc glebę przed wyjałowieniem, ale także dostosowuje się odczyn gleby tak, aby nadawała się ona najlepiej do uprawy konkretnych roślin. Warto pamiętać, że niektóre rośliny preferują glebę kwaśną, inne lepiej rosną i wydają większe plony, gdy odczyn gleby jest zasadowy.

Nawozy sztuczne: zalety i wady stosowania

Nawozy sztuczne zaczynają działać o wiele szybciej niż nawozy organiczne. Szybkość działania z pewnością można uznać za jedną z największych zalet nawozów sztucznych. Kolejny plus tych nawozów to to, że można je nabyć bez najmniejszych problemów. Nawozy sztuczne nie są pozbawione wad. Największa z nich to brak składników organicznych, efektem braku tych składników jest niszczenie struktury gleby. Do tego nie powinno się ich stosować w nadmiernych ilościach.