Gniazdo przekaźnika – gdzie je wykorzystać?

Gniazdo przekaźnika – gdzie je wykorzystać?

12 lipca 2023 Wyłącz przez redakcja

Odpowiednio dobrane obwody elektryczne pełnią kluczową rolę w branży przemysłowej. Właściwe dopasowanie elementów takich jak gniazda przekaźnika przemysłowego, pozwala stworzyć skuteczną, trwałą instalację. To praktyczne rozwiązanie w miejscach, w których mamy do czynienia z szynami DIN.

Zastosowanie

Przekaźniki przemysłowe są stosowane w różnego typu obwodach elektrycznych w branży przemysłowej. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest sterowanie obwodami o dużym obciążeniu elektrycznym, czyli np. w silnikach, grzałkach, przekaźnikach mocy itp. Gdzie dokładnie można ich używać?

  • Układy sterowania silnikami – przekaźniki przemysłowe mogą być stosowane w systemach sterowania silnikami, zarówno w przemyśle jak i w aplikacjach motoryzacyjnych. Mogą być wykorzystywane np. do włączania i wyłączania silników, zmiany kierunku obrotów, czy ochrony silników przed przeciążeniem.
  • Sterowanie grzałkami – przekaźniki przemysłowe wykorzystuje się także w systemach grzewczych, takich jak piece przemysłowe i kotły. Mogą być użyte m.in. do sterowania temperaturą w procesie przemysłowym lub do zapobiegania przegrzaniu poszczególnych elementów grzewczych.
  • Sterowanie oświetleniem – innym częstym przeznaczeniem przekaźników są systemy oświetleniowe, w tym przede wszystkim oświetlenie uliczne, parkingowe, czy przemysłowe. Aby umożliwić automatyczne włączanie i wyłączanie świateł w zależności od warunków otoczenia, wykorzystuje się właśnie te niewielkie urządzenia.

Kluczowy element instalacji

Gniazdo przekaźnika przemysłowego zostało zaprojektowane tak, aby umożliwić łatwe podłączenie tego elementu do szyny DIN oraz podłączenie zasilania i obciążenia. Są one wyposażone w diody i moduły ochronne, aby zapewnić niezawodną i bezpieczną pracę przekaźnika w systemach przemysłowych.

Styki wyjściowe w gnieździe przekaźnika przemysłowego są zazwyczaj podzielone na dwie sekcje: zasilania i obciążenia. Sekcja zasilania jest przeznaczona do podłączenia zasilania do przekaźnika, natomiast sekcja obciążenia jest przeznaczona do podłączenia obciążenia, takiego jak silnik, grzałka, żarówka itp.