Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu auta?

Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu auta?

14 sierpnia 2019 Wyłącz przez redakcja

Ilu z nas wynajmuje samochód podczas podróży? Niezależnie od tego, czy chodzi o podróż w pojedynkę, podróż służbową czy rodzinne wakacje, wynajem aut jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. W przypadku wakacyjnych podróży musimy tylko wybrać odpowiednie lotnisko i odwiedzić lokalną wypożyczalnię samochodów. Potem możemy już ruszać w trasę. Na co jednak należy uważać, jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy?

Niekorzystne opłaty za benzynę

Po pierwsze nigdy nie wynajmuj żadnego samochodu bez sprawdzenia, jakie opłaty za benzynę będziesz musiał ponieść. Teoretycznie najwygodniejszym rozwiązaniem jest odebranie zatankowanego auta i oddanie go z pustym bakiem. Dostajesz się na lotnisko, odbierasz w pełni zatankowany samochód, a następnie oddajesz go bez kłopotów z zatrzymaniem się na stacji benzynowej i zatankowaniem. Cóż, w większości przypadków kwota, którą producenci samochodów naliczają w tym przypadku jest wyższa niż to, co zapłacilibyście, gdybyście samodzielnie zatankowali samochód. Dlatego korzystniejszym wyborem będzie wypożyczalnia samochodów, gdzie samodzielne rozliczamy koszty za benzynę.

Ubezpieczenie samochodu i kierowcy

Ubezpieczenia samochodowe różnią się znacznie w zależności od kraju pochodzenia, kraju podróży, a także różnych innych czynników. Różnie też do ubezpieczenia podchodzą firmy wynajmujące pojazdy. Problem pojawia się podczas uszkodzenia samochodu. Jeżeli wynajęty samochód zostanie uszkodzony do tego stopnia, że musi zostać odstawiony do warsztatu w celu naprawy i nie nadaje się już do użytku, to często agencja wynajmu samochodów stosuje opłaty za „utratę użytkowania”. Często opłaty te wynoszą ogólną liczbę dni braku użytkowania pojazdu. Innymi słowy, jeśli samochód kosztuje 90 euro dziennie, opłaty za „utratę użytkowania” wyniosą 90 euro za każdy dzień.