Dachy zielone – symbol nowoczesności

Dachy zielone – symbol nowoczesności

18 kwietnia 2018 Wyłącz przez redakcja

Dachy zielone nie bez powodu określane są symbolem nowoczesności – zachwycają estetyką, a przy tym są funkcjonalne. Rozwiązania te, jak nietrudno zauważyć, największym zainteresowaniem cieszą się w obrębie osiedli mieszkalnych, ożywiając szare bryły budynków użytkowych i mieszkalnych.

Praktyczne aspekty dachów zielonych

Dachy zielone pojawiły się stosunkowo niedawno, szybko zdobyły jednak zwolenników. Ogólnie rzecz ujmując, są to elementy zielone, umieszczane na dachach. Podstawowym warunkiem skorzystania z tej alternatywy, jest płaski dach – śmiało można więc stwierdzić, że bloki mieszkalne są w tym przypadku idealne. Wielu producentów oferuje gotowe dachy zielone – w skład zestawu wchodzą niezbędne elementy techniczne oraz zestaw roślin, dostosowanych do określonych warunków, w szczególności nasłonecznienia oraz stopnia wilgotności. Warto podkreślić, że wybór odpowiedniego rozwiązania to gwarancja, że dachy zielone faktycznie będą zielone, a co ważniejsze, będzie można korzystać z ich możliwości rekreacyjnych.

Popołudniowa herbata na dachu może okazać się nie lada atrakcją, jest to także prosty sposób, by zaskoczyć znajomych własną oryginalnością towarzyską. Warto jednak podkreślić, że dachy zielone to nie tylko miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe, prawidłowe wykonanie zieleni na dachu zwiększa właściwości termiczne budynku, niwelując ilość traconego ciepła. Ponadto dachy zielone ograniczają spływ wód powierzchniowych do kanalizacji, przyczyniając się tym samym do poprawy działań ekologicznych w obrębie miasta.