Jaka lampa do jakiego pomieszczenia?

Jaka lampa do jakiego pomieszczenia?

20 czerwca 2018 Wyłącz przez redakcja

Oświetlenie to bardzo ważny element każdego mieszkania. Powinno być, odpowiednio dobrano do każdego pomieszczenia. Dlatego, zanim odwiedzimy sklep z lampami, dokładnie zaplanujmy nasze zakupy.

Lampa do salonu

Centralnym punktem każdego mieszkania jest salon. Każdy sklep z lampami oferuje nam szeroki wybór oświetlenia przeznaczonego do tych pomieszczeń. Idealnie sprawdzają się tu lampy wiszące, które dają przyjemne, przytłumione lekko światło. Lampa zastosowana w salonie nie powinna razić ani odbijać się od telewizora. Doskonale pasuje tu lampa wisząca z papierowym, większym abażurem. Dzięki temu stworzymy w salonie przytulny i ciepły nastrój.

Pokój dziecięcy

Odwiedzając sklep z lampami, powinniśmy też zadbać o właściwe oświetlenie pokoju dziecięcego. Lampa wisząca nie będzie tu wystarczającym źródłem światła. Potrzebna jest jeszcze lampa, która oświetlać będzie biurko. Lampy tego typu powinny dawać na tyle dużo światła, aby młody człowiek w trakcie nauki widział wszystko wyraźnie, ale nie może być też zbyt agresywna. Lampy dające bardzo silne skoncentrowane światło, będą męczyć oczy dziecka.

Kuchnia

Odpowiednie oświetlenie stołu w jadalni zapewni nam lampa wisząca, która powinna być usytuowana bezpośrednio nad stołem. Możemy też zdecydować się na kilka punktów świetlnych, które będą regulowane w zakresie długości, kierunku oraz kąta padania światła. Stosujemy tu prostą zasadę. Jeżeli stół ma mniej niż jeden metr długości, to lampa powinna być zawieszona na wysokości sześćdziesięciu centymetrów nad powierzchnią. Dłuższy stół wymaga podniesienia lampy na wysokość dziewięćdziesięciu centymetrów.