Zalety i rodzaje rekuperatorów

Zalety i rodzaje rekuperatorów

15 września 2022 Wyłącz przez redakcja

Przyglądając się domom w kolejnych polskich miastach i wsiach, z łatwością możemy dostrzec, jak często są one zasilane przez rekuperatory. Warto zadać sobie więc pytanie o to, czym jest rekuperacja i jakie korzyści może nam przynieść korzystanie z niej.

Największe zalety rekuperatorów

Mówiąc o tych właściwościach rekuperatorów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, w pierwszej kolejności podkreślamy poprawę komfortu mieszkańców budynków, w których je zainstalowano. Rekuperatory sprawiają, że nawet bez konieczności wietrzenia domów możemy cieszyć się tym, że oddychamy świeżym powietrzem.

Ich atutem jest również to, że dostęp do wysokiej jakości powietrza jest nam zapewniany praktycznie przez całą dobę. Takimi wynikami nie może pochwalić się żadna klimatyzacja.

I choć do pewnego momentu rekuperatory były polecane przede wszystkim alergikom, dziś trudno polemizować z tym, że korzystanie z nich jest wartościowe dla zdrowia każdego z nas.

Najpopularniejsze rodzaje rekuperatorów

Podobnie, jak pompa ciepła, również rekuperator jest rozwiązaniem dostępnym w co najmniej kilku wersjach. Największą popularnością cieszą się obecnie modele przeciwprądowe zwracające na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że są nam w stanie zagwarantować wyjątkowo wysoką efektywność cieplną.

Ta może dochodzić nawet do 99 procent. Jego zwolennicy doceniają także niewielką awaryjność wymiennika. Także rekuperatory krzyżowo-przeciwprądowe są tymi, którym warto poświęcić możliwie jak najwięcej uwagi. Mają sprawność sięgającą od 80 do 90 procent, charakteryzuje je przy tym również długa żywotność.

W sprzedaży dostępne są także modele entalpiczne – umożliwiające odzysk ciepła przy jednoczesnym zachowaniu wilgoci z powietrza, które jest wywiewane.