Co można ciąć tarczami diamentowymi?
27 sierpnia 2018Cięcie różnych materiałów ułatwiają różnego rodzaju tarcze. Do tych, które są wyjątkowo wytrzymałe należą tarcze diamentowe. Tarcze diamentowe mają szereg jeszcze innych zalet, dlatego są wykorzystywane naprawdę bardzo często.
Tarcze diamentowe: jak powstają?
Tarcze diamentowe składają się z korpusu wykonanego ze stali albo stopu metali lekkich. Krawędzie korpusu są pokryte warstwą proszku diamentowego. Diamentowa warstwa podczas wykonywania tarcz zatapiana jest metalowym spoiwie, następnie poddawana procesowi lutowania albo zgrzewania. Diamentowy proszek może być nałożony na obwód tarczy w sposób ciągły lub w postaci segmentów. Sposób w jaki diamentowa warstwa została nałożona na korpus tarczy decyduje o tym, do czego może zostać wykorzystana.
Tarcze diamentowe: co tną?
Materiałów, które przetną tarcze diamentowe jest mnóstwo. Diament to jeden z najbardziej twardych minerałów, dlatego też diamentowe tarcze poradzą sobie z cięciem kamieni polnych, granitu, gresu, klinkieru, szkła, przedmiotów wykonanych ze stali nierdzewnej, aluminium albo tworzyw sztucznych. Do większości prac budowlanych mogą zostać wykorzystane tarcze segmentowe, które nie mają szczelin. Dlatego tarcze te nazywane są uniwersalnymi. Wadą tych tarcz jest to, że zużywają się szybciej niż tarcze segmentowe ze szczelinami. Ale dzięki temu, że można nimi ciąć różne materiały, praca przebiega szybciej, gdyż nie ma przerw potrzebnych na wymianę tarczy. Wśród tarcz diamentowych są takie do prac „na sucho” i „na mokro”.