Co należy wiedzieć o rekuperatorach przed ich zakupem?

Co należy wiedzieć o rekuperatorach przed ich zakupem?

3 października 2022 Wyłącz przez redakcja

Wentylacja pomieszczeń oraz praca, jaką wykonuje klimatyzacja, są w stanie doprowadzić do dużych strat ciepła. Uporanie się z nimi nie jest prostym zadaniem, z pewnością jednak nie jest również zadaniem niemożliwym do zrealizowania.

Z pomocą przychodzą nam w takim przypadku rekuperatory, warto więc zadać sobie pytanie, na czym polega rekuperacja i jak wcielić ją w życie.

Rekuperator bez tajemnic

Rekuperator to przykład urządzenia, dzięki któremu istnieje możliwość ogrzania świeżego powietrza, które napływa do pomieszczenia. Co ciekawe, wykorzystuje w tym celu ciepło powietrza wywiewanego. Odzysk ciepła z wentylacji może być imponujący.

Najlepsze rekuperatory są nam w stanie zagwarantować go na poziomie, który przekracza 90 procent, mówimy więc o naprawdę dużych wartościach.

Jak działają te urządzenia?

Podobnie, jak pompa ciepła, rekuperator działa w intuicyjny sposób nie wymagając poważniejszej ingerencji użytkownika w to, jak pracuje. Składają się na niego dwa wentylatory, z których jeden jest wywiewny, drugi zaś nawiewny. Sercem urządzenia okazuje się być jednak wymiennik ciepła.

To właśnie w nim dochodzi do ogrzewania się powietrza, które ma trafić do wnętrza domu. Ważnym elementem wymiennika ciepła są filtry. Odpowiadają one za eliminację zanieczyszczeń i przyczyniają się do tego, że nie musimy obawiać się zagrożenia związanego z niższą jakością. Trudno nie docenić tego zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Choć rekuperator można zainstalować w każdym domu, warto pomyśleć o tym już na etapie jego budowy, bo koszty takiego przedsięwzięcia będą zdecydowanie niższe. Wynika to z konieczności doprowadzenia do wszystkich pomieszczeń specjalnych przewodów, które służą do transportu powietrza nawiewanego i wywiewanego.