Jak i gdzie kupić dobry rekuperator?

Jak i gdzie kupić dobry rekuperator?

18 października 2022 Wyłącz przez redakcja

Zalety, jakie posiada rekuperacja, są nam coraz lepiej znane. Nic więc dziwnego, że dziś nie zastanawiamy się już nad tym, czy rekuperator może nam się przydać. Doceniamy jego znaczenie, jesteśmy też świadomi, że rekuperatory mogą nam pomóc nie tylko w walce z stratami ciepła, ale i z zanieczyszczonym powietrzem, które trafia do nas w okresie jesienno-zimową.

Jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości, dotyczą one przede wszystkim tego, czy nasza wiedza jest wystarczająca, aby wybrać najlepszy możliwy model.

Rekuperator dostosowany do potrzeb

Podobnie, jak ma to miejsce wtedy, gdy w grę wchodzi pompa ciepła, trudno o rekuperator idealny dla każdego. Zarówno jego dobór, jak i sam projekt rekuperacji to zatem kwestie silnie zindywidualizowane. Rozwiązania sprawdzające się w jednym budynku, wcale nie muszą być satysfakcjonujące w innym, nic więc dziwnego, że nie zaleca się kupowania konkretnych rozwiązań tylko dlatego, że ktoś nam je polecił.

Inną kwestią, której powinnyśmy poświęcić możliwie jak najwięcej uwagi, jest wydajność rekuperatora. Jej rola nie powinna być dla nas zaskoczeniem, bo jest ona szeroko komentowana także wtedy, gdy w grę wchodzi klimatyzacja i wentylacja. Dane publikowane przez producentów obowiązują zwykle wtedy, gdy analizujemy pracę urządzenia na najwyższym biegu.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze decydujemy się na taki krok choćby dlatego, że musimy wtedy liczyć się z większym zużyciem energii elektrycznej.

Gdzie kupić takie urządzenie?

Kolejną kwestią zasługującą na poruszenie jest ta, która dotyczy konkretnego miejsca zakupu rekuperatora. Nie może być to firma niesprawdzona. Owszem, rekuperatory są chwalone jako rozwiązania rzadko ulegające awariom. Należy jednak liczyć się z tym, że bezawaryjność zwyczajnie nie istnieje. Dobrze więc nie odcinać sobie dostępu do usług serwisowych na wysokim poziomie.